woolash reviews
در برقی اتوماتیک و کرکره
ساخت و نصب کانال پلی یورتان
نمایندگی تفال در تهران
خرید اتو بخار تفال
زودپز تفال
خرید توتون توتون
تشک طبی
iranembberlin
درباره من
سفارت ايران در برلين iran embassy in berlin iran botschaft berlin
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :iranembberlin
تاريخ: ۲۰ آذر ۱۳۹۶ ساعت: ۱۱:۴۰:۴۲

نشست كارشناسان صنعت پتروشيمي ايران با شركت هاي آلماني در سفارت برلين

 

 

با هماهنگي و برنامه ريزي هاي صورت گرفته سفارت ايران در برلين  و به منظور بررسي و پيگيري همكاري شركت‌هاي ايراني و آلماني در حوزه پتروشيمي، پخش و پالايش فراورده‌هاي نفتي و همچنين فراهم آوردن امكان تصميم‌گيري سريع و بي‌واسطه در خصوص واگذاري و آغاز اجراي پروژه‌هاي مذكور، نشست صنعت پتروشيمي ايران با حضور شركت‌ها و بانك‌هاي عمده دو كشور، شركت‌هاي سرمايه‌گذاري و مقامات وزارت نفت جمهوري اسلامي ايران در تاريخ ۱۸ آبان ۱۳۹۵ (۸ نوامبر ۲۰۱۶) در محل سفارت جمهوري اسلامي ايران در برلين برگزار گرديد.

در اين نشست كه در ظي يك روز در برلين و محل سفارت ايران در برلين برگزار شد جناب آقاي ماجدي، سفير محترم ايران در المان و سركار خانم شاهدايي، معاون محترم وزير نفت و رئيس شركت ملي پتروشيمي كشورمان به ايراد سخنراني پرداختند و بدين شكل اين نشست افتتاح گرديد.  در ادامه اين نشست شركت‌ها و هلدينگ‌هاي بزرگ پتروشيمي ايران به معرفي پروژه‌هاي آماده واگذاري  خود پرداخته و بعدالظهر همان روز نيز در قالب جلسات دوجانبه، در خصوص جزئيات فني و مالي پروژه‌هاي مورد نظر با طرف‌هاي آلماني به بحث و تبادل نظر و ارائه طرح هاي سرمايه گذاري پرداخته و راه هاي همكاري بيشتر را بررسي نمودند.

 

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :iranembberlin
تاريخ: ۱۹ آذر ۱۳۹۶ ساعت: ۱۱:۱۷:۱۰

جمعي از بانوان كارآفرين ايران به هماهنگي سفارت ايران در برلين از ايالت نيدرزاكسن آلمان بازديد كردند

 

بانوان كارآفرين و فعال ايران متشكل از هيئتي بيش از 20 نفر و با همراهي چند تن از كاركنان سفارت برلين در حوزه اقتصادي  از تاريخ 3 الي 6 مهر ماه سال جاري به منظور ملاقات و گفتگو با نمايندگان صنايع  و شركت هاي تجاري ايالت نيدرزاكسن آلمان  به شهر هانوفر سفر كردند.

 اعضاي اين هيات ايراني به همراه دوتن از رايزنان اقتصادي سفارت جمهوري اسلامي ايران در برلين در نشستي كه توسط اتاق بازرگاني ايالت نيدرزاكسن برگزار شد شركت جسته و با برخي از اعضاي اتاق مذكور و نمايندگان شركت هاي آلماني در خصوص توسعه مناسبات تجاري گفتگو نمودند. هيات اعزامي از كشورمان همچنين از چندين شركت فعال آلماني  كه در زمينه هاي مختلف صنعتي ، بهداشتي و دارويي  فعاليت مي كنند بازديد و در كارگاه آموزشي  تحت عنوان Women Power in Management شركت كردند.

 اعضاي اين هيات كه با هماهنگي اتاق بازرگاني مشترك ايران و ايالت نيدرزاكسن و با برنامه ريزي و هماهنگي سفارت ايران در برلين به آلمان سفر كرده بود با برخي مقامات وزارت اقتصاد و كار ايالت نيدرزاكسن نيز ملاقات و در ضيافت شامي كه به افتخار ايشان برگزار شده بود حضور يافتند. 

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :iranembberlin
تاريخ: ۱۹ آذر ۱۳۹۶ ساعت: ۱۰:۵۶:۱۱

ايران در سال هاي اخير چه موفقيت هاي علمي داشته است؟خوشبختانه با تمام فشارهاي اقتصادي و تحريم هاي نا جوانمردانه عليه ايران هر ساله به موفقيت هاي علمي ايران افزوده شده است. جامعه علمي ايران هيچ سالي را به پايان نمي رساند مگر با كسب افتخارات علمي متعدد . طي سال هاي ، باوجود تمام مشكلات ، كمبود ها و محدوديت ها هاي ناشي از تحريم ها،موفقيت ها و دستاوردهاي ارزشمندي در عرصه هاي گوناگون علوم وفناوري هاي نوين اعم از هوافضا ، پزشكي، داروسازي ، فناوري هسته اي و… به دست توانمندمحققان ايراني رقم خورد و بار ها و بار ها نام پر آوازه ايران در جهان طنين انداز شده است. موفقيت ايران در پرتاب كاوشگر حامل موجود زنده به فضا ، توليد انواع راديو داروها و داروهاي نوتركيب و… تنها بخشي از ده ها دستاوردي است كه به همت متخصصان ايراني در اين سال ها حاصل شده وچشم اندازهاي اميد بخشي در افق آينده علمي كشور پديدآورده است. آن چه مي خوانيد مروري است بر دستاوردها و موفقيت هاي جامعه علمي كشور در سال هاي مذكور است.


موفقيت ايران در پرتاب كاوشگر حامل موجود زنده به فضا

كاوشگر ايراني«پيشگام» حامل موجود زنده (ميمون-رزوس ) با موفقيت به فضا پرتاب و بازيابي شد. بدين ترتيب دانشمندان و متخصصان فضايي كشورمان موفق شدند با برداشتن گام بلند ديگري در عرصه فناوري پيشرفته فضايي، پروژه ارسال حيات به فضا را كه در انحصار چند كشور معدود است،به اجرا درآورند.ميمون فضانورد ايراني تازه‌ترين عضو مزرعه حيوانات فضايي است كه با اعزام موفقيت آميز به فضا، ايران را در كنار روسيه، آمريكا، فرانسه، آرژانتين، ژاپن و چين در فهرست معدود كشورهايي قرار داده است كه تاكنون موفق به ارسال موجودزنده به فضا شده اند.در واقع ايران با اين پرتاب موفقيت آميز گام نخست براي اعزام انسان به فضا رابرداشت.

اولين پيوند موفقيت آميز دست در خاورميانه
تحقيقات ۱۱ساله محققان كشور براي انجام پيوند دست سرانجام در سال هاي اشاره شده به نتيجه رسيد و متخصصان كشورمان موفق شدند اولين جراحي پيوند دست خاور ميانه را طي مدت بيش از ۸ساعت در بيمارستان ۱۵خردادبه انجام بر سانند. در جريان اين عمل بي سابقه دست جوان ۲۵ساله اي كه در اثر تصادف رانندگي دچار مرگ مغزي شده بود، به بيماري ۳۸ساله پيوند زده شد .به گفته دكتر ولايتي رئيس بيمارستان مسيح دانشوري، در اين عمل بي سابقه به طور همزمان چند پيوند از جمله پيوند شريان، اعصاب دست، استخوان و پوست انجام شد و اين براي اولين بار است كه در منطقه و جهان اسلام پيوند دست از يك بيمار مرگ مغزي انجام مي شود. 

بهره برداري از اولين شتاب دهنده خطي درمان تومورهاي سرطاني در كشور
اولين شتاب دهنده خطي ساخت ايران با قابليت نابودسازي و درمان رونمايي و همزمان ، خط توليد شتاب دهنده خطي درمان تومورهاي سرطاني با ظرفيت توليد سالانه ۱۰دستگاه راه اندازي شد . تا پيش از اين فناوري ساخت دستگاه شتاب دهنده خطي تنها در اختيار كشورهايي از جمله آمريكا ، ژاپن و چين بود كه ايران با ساخت اين شتابگر در زمره ۵كشور توليد كننده اين دستگاه قرار گرفت. به گفته معاون تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت ،اين دستگاه با تابش پرتو ايكس (فوتون تراپي ) و الكترون (الكترون تراپي) به تومورهاي سرطاني حمله مي كند ودر نتيجه باعث كوچك شدن تدريجي تومورها و در نهايت نابودي آن ها مي شود.

ايران با توليد سوخت بيوديزل به روش«CVR»،انحصار آمريكا را شكست
محققان ايراني موفق به توليد سوخت بيوديزل به روش«CVR» شدند كه دانش فني توليد اين نوع سوخت تاپيش از اين در انحصار آمريكا بوده است . نخستين خط توليد سوخت بيوديزل در اصفهان راه اندازي شد . از اين پس سالانه ۱۲۰هزار تن سوخت پاك در كشور توليد مي شود. بيوديزل جايگزين مناسبي براي گازوئيل است، اين سوخت از ضايعات روغن هاي گياهي توليد مي شود . درصد آلايندگي ناشي از سوخت بيوديزل ۶۰۰بار كمتر از سوخت ديزل معمولي است. به گفته مجري طرح، در روشCVR، سوخت بيوديزل در كسري از ثانيه توليد مي شود.
توليد دارو هاي ضد سرطان

توليد ۲داروي در مان بيماري هاي قلبي وسرطان به عنوان دومين كشور جهان
توليد ۲داروي نوتركيب ” رتيپلاس” (موثر در رفع لخته هاي خوني و درمان بيماري هاي قلبي وعروقي ) و”پگاستريم” ( براي درمان سرطان و نقص ايمني مادرزادي در كودكان) توسط محققان پارك فناوري پرديس كه به تازگي از جمله مهم ترين دستاوردهاي محققان كشورمان است كه ايران را در جايگاه دومين كشور توليد كننده اين داروها در جهان قرار داد.

راه اندازي شبكه ملي«گريد»با ۱۴ابررايانه براي انجام محاسبات پيچيده علمي
با راه اندازي شبكه ابر رايانه ملي ،تحول عظيمي در عرصه انجام پروژه هاي علمي پيشرفته با امكان بهره مندي تمام دانشگاه‌ها و مراكز تحقيقاتي و نهاد هاي مختلف از توان محاسباتي اين شبكه در حوزه هاي مختلف و به طور كلي در تحقيقاتي كه نياز به محاسبات عظيم دارد، ايجاد مي شود. هدف از فناوري گريد، يكپارچه كردن منابع پردازشي شامل رايانه ها، داده هاي خام، آشكارسازها و دستگاه هاي آزمايشگاهي است كه از طريق يك شبكه(مانند اينترنت) به همديگر متصل شده اند؛ با فناوري گريد مي توان منابع محاسباتي يك موسسه يا دانشگاه، دانشگاه ها يا موسسه‌هاي يك كشور و يا چندين موسسه بين المللي را كه به ترتيب گريد محلي،گريد ملي و گريد جهاني ناميده مي شوند، يكپارچه كرد. درمرحله اول طرح كلان ملي تورين محاسباتي در ۲دانشگاه، مركز ابررايانه ملي راه اندازي شد و در مرحله دوم حداقل در ۱۲دانشگاه و مركز علمي ديگر ، ابر رايانه‌هايي با توان پردازشي كم راه اندازي و از طريق تورين محاسباتي ملي به يكديگر متصل مي شود.

راه اندازي قدرتمندترين موتور جست وجوي خبر فارسي
يكي ديگر از مهم ترين دستاوردهاي محققان كشورمان راه اندازي قدرتمند ترين موتور جست و جوي خبر فارسي بود كه به همت متخصصان يكي از شركت هاي دانش بنيان پارك فناوري دانشگاه تهران پس از ۶سال تلاش مستمر محقق شد . اين محققان با دستيابي به دانش فني طراحي موتورهاي جست وجو موفق شدند قدرتمندترين موتور جست وجوي ايراني محتواي فارسي زبان را در حوزه اخبار راه اندازي كنند. اين موتور جست وجو يك موتور جست‌وجوي تخصصي خبر است كه با قابليت رصد لحظه به لحظه بيش از ۴۰۰سايت خبري نيازهاي پژوهشگران، دانشگاهيان و خبرنگاران را برآورده مي كند . اين موتور جست وجو كه در آدرسTNEWS.IR قابل دسترسي است، عميق ترين موتور جست وجو در حوزه خبر است كه به طور تخصصي خدمات خود را در حوزه خبر ارائه مي دهد. اين جست وجوگر ايراني يك موتور جست وجوي عمومي نيست بلكه يك موتور جست وجوي تخصصي با گرايش خبر است.

توليد اولين نانوداروي ضدسرطان ساخت ايران وشكست انحصار آمريكا
“سينادو كسوزوم “اولين نانوداروي ضدسرطان توليد شده توسط محققان كشورمان، ۹۱توليد ودر داروخانه هاي كشور توزيع شد .به گفته مجري پروژه، فناوري ساخت اين دارو تاكنون در انحصار آمريكا بوده و ايران در واقع دومين كشور دنياست كه با شكست انحصار آمريكا، به فناوري ساخت اين نانوداروي ضدسرطان دست يافته و موفق به توليد انبوه و توزيع آن در بازار شده است. اين دارو به دليل بهره گيري از نانوذرات به صورت هدفمند تنها بافت تومور را هدف قرار مي دهد.اين فرآورده در درمان سرطان سينه، سرطان تخمدان (در حالت هاي خاص)، مولتيپل ميلوما كه نوعي سرطان خون است و همچنين نوعي سرطان بافت نرم به نام «كاپوسي ساركوماي» مورد استفاده قرار مي گيرد.
ساير اطلاعات و اخبار در سايت سفارت ايران در برلين

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :iranembberlin
تاريخ: ۱۶ آذر ۱۳۹۶ ساعت: ۰۳:۲۶:۴۲

معاون فناوري اطلاعات قوه قضائيه ايران براي ارتقا روابط دو جانبه به المان سفر كرد.

 

با هماهنگي و برنامه ريزي سفارت ايران در برلين  و در راستاي ارتقاي روابط دوجانبه در حوزه حقوقي و قضايي، جناب آقاي شهرياري معاون فناوري اطلاعات قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران در رأس هياتي ٦ نفره طي روزهاي ٣٠ شهريور الي ٢ مهر ١٣٩٥ به برلين سفر نمودند. جناب آقاي جهانگير رئيس سازمان زندانهاي كشور نيز همراه با اين هيئت راهي المان شده است.

در جريان اين سفر، هيات ايراني با معاون وزير دادگستري فدرال آلمان و مقاماتي از وزارت دادگستري برلين ديدار و گفتگو نموده و همچنين از دو زندان و بيمارستان زندانهاي برلين بازديد نمودند. در اين ملاقاتها و بازديدها، دو طرف به تبادل نظر و انتقال تجربه در زمينه مديريت زندانها و بويژه موضوع مراقبت الكترونيكي از زندانيان و استفاده از پابند الكترونيكي پرداختند. همچنين تداوم ارتباطات در حوزه حقوقي و قضايي مورد تاكيد دو طرف قرار گرفت.

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :iranembberlin
تاريخ: ۱۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت: ۰۱:۵۰:۵۳

 معاونت محترم رياست جمهوري اسلامي ايران و رئيس سازمان حفاظت از محيط زيست به آلمان سفر كرد.

 

سركار خانم ابتكار معاونت محترم رياست جمهوري اسلامي ايران و رئيس سازمان حفاظت از محيط زيست از تاريخ ١٣ لغايت ١٦ مهر ماه ١٣٩٥ به دعوت خانم باربارا هندريكس، وزير محيط زيست، حفاظت طبيعت و ايمني هسته‌اي كشور آلمان به اين كشور سفر نمود. در اين سفر طرفين پس از ديدار و گفتگو در خصوص مسائل  مختلف، سند همكاري‌هاي مشترك زيست‌ محيطي ايران و آلمان  را به امضاي رسانده و در خصوص همكاري هاي مشترك توافق نظر كردند

سركار خانم ابتكار در اين سفر همچنين با آقاي فرانك اشتاين‌ماير، وزير امور خارجه و خانم كلاوديا روت، معاون مجلس فدرال ديدار و در خصوص آينده همكاري‌هاي سياسي و پارلماني دو كشور بحث و تبادل نظر نمود.

 رئيس سازمان حفاطت از محيط زيست جمهوري اسلامي ايران  همچنين در خلال سفر به كشور المان ، شركت در نشست اقتصادي با مديران شركتهاي آلماني فعال در حوزه محيط زيست، بازديد از مركز مديريت پسماند شركت BASF و همچنين حضور در نشست تخصصي جمعي از مقامات و نخبگان آلمان در بنياد كوربر را با برنامه ريزي و همكاري سفارت ايران در برلين در برنامه هاي خود قرار دادند و پيرامون موضوعاات مختلف بحث و تبادل نظر داشتند.

 

 

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :iranembberlin
تاريخ: ۱۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت: ۱۲:۰۶:۴۶

 مصاحبه آقاي آخوندي وزير راه و شهرسازي با  مجله اشترن

 

 

 وزير راه و شهرسازي كشورمان در حاشيه سفر دو روزه خود به آلمان با مجله اشترن اين كشور مصاحبه اي را انجام داد كه متن اين مصاحبه را مي توانيد در سايت سفارت ايران در برلين در ادامه مطالعه فرماييد.

اشترن: جناب آقاي آخوندي، شما مدت‌هاست به عنوان پيشكسوت انديشه مدرنيزه كردن كشورتان شهرت داريد. پس از امضاي معاهده هسته‌اي اكنون به نظر مي‌رسد گشايش اقتصادي ايران سرانجام تحقق يافته است. آيا جناب‌عالي راضي هستيد؟

وزير: ما اكنون مجدداً به خارج هم توجه داريم. ايران اهميت خود به عنوان مركزي براي كل منطقه را باز مي‌يابد، همانگونه‌ كه اهميت تاريخي كشورمان نيز اقتضا مي‌كند. قدرت‌هاي خارجي سال‌ها در تلاش بودند تا توازن خاورميانه را جابه جا كنند. اين تلاش ها دوامي نيافت. اكنون تعادل و توازني تاريخي برقرار مي‌شود. اين نكته اساسي در برجام نهفته است.

اشترن: برجام در واقع عنوان پيچيده معاهده هسته‌اي است كه آمريكا، چين، روسيه و سه كشور عضو اتحاديه اروپايي در ماه ژوييه سال گذشته پس از دوازده سال مذاكره با ايران امضا كردند. كشور شما به موجب آن، متعهد به پذيرفتن كنترل برنامه اتمي توسط مقامات بين‌المللي شده است و در مقابل تحريم‌هاي اقتصادي و مالي غرب گام به گام لغو مي‌شوند.

وزير: پنجره اكنون كاملاً گشوده شده است. ما مي‌خواهيم با تمام كشورهاي همسايه خود همكاري كنيم. همين طور با كشورهاي  غرب و شرق، شمال و جنوب. بسياري از راه‌ها از ايران مي‌گذرند. وظيفه ما آن است تا براي تامين رفاه و امنيت همگان شبكه هاي ارتباطي را گسترش دهيم و آن را تكميل كنيم.

اشترن: هم اكنون نخستين خط آهن شانگهاي به تهران از مسير خط آهن سراسري قزاقستان گشايش يافته است. بدين ترتيب راه انتقال كالا از چين به سمت اروپا به نصف كاهش مي‌يابد و جمعا 14 روز طول مي‌كشد. آيا ايران به كانون جهاني ترابري و لجستيك مبدل خواهد شد؟

- وزير: اين هدف ما است. به عنوان اقدام بعدي مي‌خواهيم خط آهن سرتاسري آسيا را تكميل كنيم. اما مهم است كه ساير مسيرهاي حمل و نقل نظير خطوط راه آهن، جاده ها و بنادر را هم مدرنيزه كنيم و توسعه دهيم. ما مي‌خواهيم راه رسيدن به خليج فارس و اقيانوس هند را براي كشورهاي آسياي مركزي آسانتر كنيم.

اشترن: ايران سه ماه پيش ١١٤ فروند هواپيما به قيمت ٢٥ ميليارد دلار به ايرباس سفارش داده است. برخي از آنها هم جت هاي نوع A380 هستند كه براي سفرهاي طولاني مورد استفاده قرار مي‌گيرند.

وزير: ما مي‌خواهيم فرودگاه امام خميني در تهران را به مركز بزرگي براي نقل و انتقال مسافر و كالا مبدل سازيم. ما ايجاد يك ناحيه آزاد گمركي و نيز يك ناحيه ويژه اقتصادي در برگيرنده يك ناحيه پهناور كسب و تجارت در اطراف فرودگاه را مد نظر داريم .

اشترن: شما بدين ترتيب با ساير كشورهاي منطقه مانند دوبي و يا رقيبتان عربستان سعودي كه مدعي قدرت سياسي است به رقابت مي‌پردازيد.

وزير: به نقشه جغرافيايي نگاهي بيندازيد! اين يك واقعيت است. ايران نقطه مركزي طبيعي در تمام منطقه است. اين مزيت طبيعي ما در رقابت تلقي مي‌گردد. ما مسئولانه و با آگاهي از مسايل امنيتي، بدان عمل خواهيم كرد. چرا كه كشور ما ديگر مورد تحريم نيست و در نتيجه ما يك كشور كاملاً فارغ از تحريم بشمار مي‌رويم.

اشترن: و حالا همه به در خانه شما مي‌كوبند و مي‌خواهند با شما تجارت كنند. چه در چين و چه در آلمان...

وزير: اين وضعيتي است كه براي همه نفع دارد. بله، ما براي مناسبات خود با چين ارزش زيادي قائل هستيم. چين يكي از شريكان استراتژيكي ما مي‌باشد. ما اين مناسبات را توسعه مي‌دهيم.

اشترن: در اين بين چه جايي براي اروپا و آلمان مي‌ماند؟

وزير: ما با تجارت‌هاي فوري و فوتي  قانع نيستيم. ما مي‌خواهيم مناسبات اقتصادي درازمدت برقرار كنيم. طبعاً روابط با اروپا و در درجه نخست آلمان در برنامه‌هاي ما پيش بين شده است. قرارداد ما با ايرباس شامل تحويل هواپيما طي ١٦ سال مي شود. ما اكنون در جريان اين سفر با نمايندگان صنايع كشتي‌سازي و بنادر ملاقات داشتيم. در مذاكرات به آنها گفتيم: ما فقط به بنادر نياز نداريم. بلكه در برنامه دراز مدت و بطور ماندگار به راه‌هاي ارتباط با آنها، به تكنولوژي‌هاي مرتبط با آنها و به تمام لجستيك آنها نياز داريم.

اشترن: گفته مي‌شود كه شما مي‌توانيد به عنوان وزير مسئول طي سال‌هاي آينده بيش از ١٠٠ ميليارد دلار هزينه داشته باشيد.

وزير: ما تنها براي خطوط راه‌آهن خود علاوه بر نوسازي و توسعه شبكه خط آهن به ٢٨٠٠٠ واگن باري، ٢٥۰۰ واگن مسافربري به ارزش ٢٨ ميليارد دلار نياز داريم . همچنين به ٦٥٠٠٠ دستگاه كاميون و همه نوع كشتي و حدود ٥٠٠ هواپيما طي پنج سال آينده احتياج داريم . ما ساخت شش فرودگاه بين‌المللي را در طرح داريم و همچنين بايد تمام سيستم‌هاي ايمني پرواز خود را به سرعت توسعه دهيم.

اشترن: اما بودجه ايران اين نيازمندي را تامين نمي‌كند. تامين مالي پروژه‌ها توسط بانك‌هاي بين‌المللي هم مشكل پيدا كرده است.

وزير: پروژه‌هاي تامين مالي شده براي ما بسيار اهميت دارند. به طور مثال ايرباس شرايط ساده و قابل اجرايي براي تحويل هواپيماها، از جمله به صورت ليزينگ در نظر گرفته است. طبق همين الگو در موارد ديگر هم مي‌توان عمل كرد.

اشترن: ولي موسسات آلماني تاكنون از تضمين‌ بيمه دولتي هرمس هم كه امري عادي است، برخوردار نشده‌اند، زيرا ايران هنوز يك بدهي سابق به ميزان تقريباً ٥٠٠ ميليون دلار را پرداخت نكرده است.

وزير: ايران به تعهدات خود عمل مي‌كند و در آينده هم خواهد كرد. متاسفانه طرف آلماني در اين ارتباط انتظارات ويژه‌اي دارد. عدم بازپرداخت نيز از آنجا ناشي مي‌گردد كه در حال حاضر راه مناسبي براي پرداخت آن وجود ندارد.

اشترن: به دليل چندين تحريم مالي كه هنوز لغو نشده‌اند.

وزير: من به شما اطمينان مي‌دهم به مجرد آن كه راه‌هاي مناسب بازپرداخت هموار شوند، ما بدهي‌هاي گذشته خود را پرداخت خواهيم نمود. ما اين مبلغ را كنار گذاشته‌ايم.

اشترن: اما بانك‌هاي آلماني در تامين منابع مالي جهت انجام معاملات با ايران و يا برقراري مناسبات مستقيم تجاري تعلل مي‌ورزند.

وزير: ظاهراً آنها از واكنش‌هاي آمريكا هراس دارند.

اشترن: جاي تعجب نيست، ايران را هنوز تامين كننده مالي تروريسم مي‌دانند.

وزير: ما پيشنهاد كرده‌ايم كه بانك‌هاي آلماني از مقامات آمريكايي يك مجوز ويژه بخواهند تا بتوانند مناسبات تجاري با ايران را از سر بگيرند. آنها تاكنون به اين پيشنهاد ما ترتيب اثر نداده‌اند. دولت آلمان هم مي‌توانست در اين مرحله دست به اقدام بزند و مثلاً به بانك‌ها توصيه‌هايي را ارائه نمايد.

اشترن: چرا بانك‌هاي آلماني بايد دردسر دعوا با آمريكا را تحمل كنند؟

وزير: ما همه بايد به اين نكته توجه كنيم كه نبايد دستاروردهاي معاهده اتمي را به دست چند بوروكرات بسپاريم. بنابراين يك طرح موقتي را پيشنهاد مي‌كنيم، يك نوع «برجام» جديد را كه براي مناسبات مالي و اقتصادي مي‌تواند مد نظر قرار گيرد. اين طرح مي‌تواند كمك كند تا مناسبات به حالت عادي بازگردند و تمام مسائل مالي باقي مانده برطرف شوند.

اشترن: آيا اين برجامجديد بايد بدون آمريكا اجرا شود؟

وزير: ما در اين ارتباط با اروپا مذاكره مي‌كنيم. آمريكا هنوز آماده نيست با ايران روابط اقتصادي برقرار كند.

اشترن: گشايش اقتصادي خاري در چشم نيروهاي محافظه‌كار در كشور شما است. در گذشته هم شركت‌هاي خارجي به خاطر رقابت‌هاي گروه‌هاي سياسي دچار مشكل مي‌شدند. آيا مي‌توانيد اطمينان دهيد كه چنانچه فرضا دايملر، زيمنس يا سايرين به بازار ايران بازگردند، اتفاق مشابهي نخواهد افتاد؟

وزير: اگر طرفين با احتياط عمل كنند و مجوزهاي لازم را از مقامات مسئول دريافت كرده باشند، نبايد مشكلي بروز كند. ما به تمام آنهايي كه مي‌خواهند در ايران تجارت كنند، توصيه مي‌كنيم حداكثر دقت را به كار برند.

 

 

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :iranembberlin
تاريخ: ۱۳ آذر ۱۳۹۶ ساعت: ۰۲:۴۴:۴۸

دكتر ظريف وزير امور خارجه ايران در مصاحبه با نشريه اشپيگل آمان : من اهل سياست داخلي نيستم

 

 

محمد جواد ظريف وزير امور خارجه ايران با پذيرش خبرنگار نشريه اشپيگل آلمان در مصاحبه اي با اين نشريه به سئوالات آنها پاسخگو بود كه متن اين مصاحبه در سايت سفارت ايران در برلين به حضورتان ارائه مي شود 

-         اشپيگل: جناب وزير، شما وقتي در دوم آوريل اعلام كرديد كه راه حلي براي منازعة هسته‌اي در دسترس است،  ايراني‌ها در خيابان ها به شادي و پايكوبي پرداختند.  اين در حالي است كه طرفين حتي سند مشتركي را ارائه نكرده بودند . آيا فكر نمي كنيد كه مردم خيلي زود خوشحال شده‌اند؟ 

ظريف: ابراز خوشحالي يك حق مسلم براي مردم محسوب مي گردد . وظيفة دولت هم آن است كه ايراني‌ها را خوشحال كند. لوزان يك مرحلة برجسته در روند مذاكرات بود، اما معامله نبود. توافي محتمل است . مشروط بر آن كه طرفين مذاكرة ما جدي باشند. ما به طور اصولي در بارة مجموعه‌اي از مولفات به توافق رسيده‌ايم. بر اساس آنها بايد اكنون معاهده‌اي را فرمول‌بندي كنيم، و اين اقدامي  است كه هم اكنون در وين در حال انجام است.

 

-         آمريكا پس از مذاكرات ديدگاهش را در قالب فكت شيت پيرامون محورهاي مورد توافق لوزان ارائه داد، تا از اين طريق نشان دهد كه امتياز زيادي نداده است. به گمان ما اين موضوع شما را زياد خرسند نكرده است.

ظريف : من اين امر را مفيد نمي‌دانم، زيرا بايد منتظر نتيجة نهايي بود. در گذشته اين امكان وجود داشت تا  هر نفري نظر خود از واقعيت را به مردمش ارائه دهد. اما در عصر شبكه اجتماعي اين امر ديگر ميسر نيست.

 

-         به نظر شما در اين لحظه دشوارترين مسايل  در روند مذاكرات هسته اي كدامند؟

همه‌شان. ما در اصل در لوزان تمام سئوال‌ها را روشن كرديم، اما اين نكات بايد به شكلي تدوين گردند كه تمام هشت شركت كننده شامل : ايران، گروه 5+1 و نيز اتحادية اروپايي آن را بپذيرند. البته بيشتر وقت صرف مذاكرات بين اعضاي گروه 5+1 مي شود. زيرا در برخي از مسايل آنها هنوز موضع مشتركي پيدا نكرده‌اند.

 

-         سند آمريكا دربارة لغو تحريم‌ها چيز زيادي نمي‌گويد. و شما هم اين موضوع را كه برنامة هسته‌اي را چگونه محدود مي‌كنيد، بي‌جواب گذاشته‌ايد.

ما دربارة تعداد سانتريفوژها در نطنز و فوردو و همچنين در مورد نيروگاه آب سنگين اراك همه چيز را مشخص كرديم. و واضح است كه كلية تحريم‌هاي اتحادية اروپايي و آمريكا بايد لغو شوند.دعوا بر سر زمان آن است.روند در اتحادية اروپايي و آمريكا متفاوت خواهد بود. براي ما نتيجه اهميت دارد و اين پر واضح است.

 

-         يك مانع ديگر آن است كه شما تاكيد داريد كه تاسيسات نظامي نبايد مورد بازرسي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي قرار گيرند.

اما ايران اعلام آمادگي كرده است كه در صورت حصول توافق ، مفاد پروتكل الحاقي قرارداد منع توليد سلاح‌هاي هسته اي را به مورد اجرا بگذارد. هيچ كشوري اجازه بازديد از تاسيسات مخفي خود را صادر نمي‌كند، كلية معاهدات بين‌المللي رعايت اسرار حكومتي را محترم مي‌شمارند. من در اين زمينه كه استانداردهاي بين‌المللي را در زمينة شفافيت رعايت كنيم، مشكلي نمي‌بينم. مشكل آن است كه برخي افراد روي اشارات خاص تاكيد مي‌كنند كه بالمآل اين امر واكنش‌هايي را در تهران بر مي‌انگيزند.

 

-         در اين ميان اظهارات رهبر انقلاب آيت‌الله علي خامنه اي. ايشان نسبت به نتيجة لوزان ابراز نگراني كردند و هشدار دادند كه «طرف ديگر مي خواهد از پشت به ما خنجر بزند. آيا شما نتوانستيد نگراني‌هاي ايشان را برطرف كنيد؟

ما همه نسبت به صداقت و جدي بودن شركاي مذاكرةكننده غربي خود و به خصوص آمريكا نگراني داريم. عدم اعتماد بيش از اندازه است  و آنهم به صورت متقابل.

 

-         آيا بيم آن داريد كه محافظه كاران در ايران احياناً مانع از حصول توافق شوند؟ و يا اين كه آنها حتي براي شما مفيد واقع  شوند، چون مي‌توانيد به طرف مقابل بگوييد كه: نه، اين طور نمي‌شود، چون تندروهاي ما با آن مخالفت مي‌كنند؟

كاش اين طور بود؟ در اين صورت ديگر لازم نبود زحمت و رنج متقاعد كردن تندروهاي مان را متحمل شويم.

 

-         ضديت با سياست هاي آمريكا يكي از شعار هاي هاي اصلي انقلاب  را تشكيل مي دهد. شعار «مرگ بر آمريكا» 35 سال تمام مهم ترين شعار تندروها محسوب مي شده است. آيا معاهدة هسته‌اي مي تواند ايران را بر آن دارد كه در مورد رفتار خود در برابر «شيطان بزرگ» تجديد نظر كند؟

اين مذاكرات محكي هستند دربارة اطمينان از اين نكته كه آمريكا حاضر است توهم تغيير رژيم در ايران و نيز خصومت با ملت ما و انقلاب ايران را كنار بگذارد.

 

-         آيا آيت‌الله خامنه اي هم خود براي اين نزديكي آمادگي دارد؟

مسالة نزديكي در ميان نيست. ايران و آمريكا به هرحال در بارة دنيا ديدگاه‌هاي متفاوتي خواهند داشت. ما مواضع خود را كنار نخواهيم گذاشت، اين ها هويت ما هستند. اما نبايد هم بحران به بار آورند. اگر ما در مورد موضوع هسته اي به پيشرفت‌هاي جدي نائل شويم، آنوقت مبنايي خواهيم داشت تا به ساير مسايل بپردازيم.

 

-         پس به نظر نمي‌رسد كه سفارت آمريكا در تهران دوباره بازگشايي شود؟

نه، هنوز وقت آن نشده است.

 

-       برنامة هسته اي تنها موضوع  مناقشه برانگيز بين ايران و آمريكا نيست. نقش ايران در منطقه نيز منازعاتي را بوجود آورده است. به عنوان مثالً ايران در يمن شبه نظاميان شيعة حوثي را مورد حمايت قرار مي‌دهد، در حالي كه آمريكا از ائتلاف تحت رهبري عربستان سعودي جانبداري مي‌كند.

من اين را نمي فهمم كه چرا آمريكا از بمباران غيرنظاميان حمايت مي‌كند. ما از كسي حمايت نمي‌كنيم.

 

-         اما در اين زمينه مداركي ارائه شده‌است. اسناد ارائه شده از سوي يمني‌ها نشان مي‌دهند كه سپاه پاسداران  در اين كشور حضور دارند.

دروغ هاي فراواني گفته مي شوند. ما از ابتدا ايجاد خشونت در يمن را محكوم كرديم. زيرا از اين طريق يك خلاء ايجاد مي‌شود كه فقط القاعده مي تواند از آن نفع ببرد.

 

-          در بارة اين حرف جاني كري چه نظري داريد كه گفته است: «ظواهر بر حمايت ايران حكم مي‌كنند، با هفته‌اي چند پرواز»؟

اين هواپيماهاي ما نيستند كه يمن را بمباران مي‌كنند. به هواپيماهاي ما كه مي‌خواستند كمك نوعدوستانه برسانند، اجازة فرود داده نشد.

 

-         كري همچنين هشدار داده است كه آمريكايي ها اگر ببينند منطقه بي‌ثبات مي‌شود، دست روي دست نخواهند گذاشت. مقصود او اين بود كه ايران بي ثبات مي‌كند.

علت بي‌ثباتي اين منطقة تلاش كوته‌بينانه براي تامين مالي و مسلح كردن «دولت اسلامي»، جبهه النصره و القاعده است. تمام آنهايي كه اين گروه هاي افراطي را مورد حمايت قرار داده اند بعداً خودشان قرباني آنها شدند. و غرب بخشي از مشكل است. افرادي هستند كه در غرب به دنيا آمده و در آنجا بزرگ شده اند و در عراق و يا سوريه سر قربانيانشان را از تن جدا مي‌كنند و يا آنها را آتش مي‌زنند. چطور اين وضع پيش مي‌آيد، اين افراد را چطور مي توان اين طور تعليم داد؟

 

-         در مبارزه عليه «دولت اسلامي» ايران مي‌توانست رسماً با آمريكا همكاري كند.

ما در آمريكا اين آمادگي را نمي بينيم كه به طور جدي عليه «دولت اسلامي» به اقدام جدي دست بزند. اما ما از هر اقدام واقعاً جدي، چه منطقه اي و چه بين‌المللي حمايت مي‌كنيم.

 

-         آيا در عراق يك چنين همكاري وجود دارد؟ مثلاً با آمريكا؟

نه، ما با دولت عراق همكاري مي‌كنيم.

 

-         و در عين حال شما با در اختيار نهادن مبارزان، پول و اسلحه از رژيم بشارالاسد حمايت مي‌كنيد. شما بدين ترتيب بر عمر تراژدي سوريه مي‌افزاييد.

ما از دولت قانوني سوريه حمايت مي‌كنيم. اگر اين كار را نكرده بوديم، اكنون در دمشق «دولت اسلامي» مستقر شده بود. ما هميشه گفته‌ايم كه بايد براي سوريه يك راه حل سياسي يافت. اما آن وقت شرايطي را تعيين كردند و افراد خاصي...

 

-         مقصودتان بشارالاسد است؟

... نبايد در فرايند سياسي شركت داده مي‌شدند. افرادي كه اين شرط و شروط را مي گذارند، مناقشه را طولاني مي كنند.

 

-         پرزيدنت روحاني در سال2013 اين اولويت را تعيين كرد كه رابطه با عربستان سعودي را بهبود خواهد بخشيد.  اما مناسبات از آن هنگام به بعد تيره تر شده است. روحاني رهبران جديد سعودي را «بي‌تجربه» خوانده است كه به هرحال هماهنگي ايجاد نمي‌كند.

بايد گفت كه ما از خود خويشتنداري فراوان نشان داده ايم، اما متاسفانه موجي از اظهارنظرهاي توهين‌آميز در ابعاد شخصي و سياسي از سوي عربستان سعودي مطرح شد . به نظر مي رسد كه در منطقه افرادي هستند كه ظاهراً به وحشت افتاده اند.

 

-         و براي آن دلايل خوبي هم وجود دارد. سوريه، عراق، يمن و افغانستان كشورهاي شكست خورده اي هستند كه ايران در آنها نفوذ فزاينده‌اي پيدا كرده است. شما چه اقداماتي را مي توانيد انجام دهيد تا  ترس همسايگانتان را از اين بابت كه كشورتان در صدد تسلط بر خاورميانه است كاهش دهيد؟

ايران كشور قدرتمندي با جمعيت زياد و منابع بسيار است. ما از بزرگي و جغرافياي كشورخود رضايت داريم. ما در 250 سال اخير در هيچ ماجراجويي نظامي شركت نداشته ايم. ما نمي خواهيم منطقه را تحت تسلط خود در آوريم. ما ثبات مي‌خواهيم. بنابراين دليلي براي ايجاد وحشت وجود ندارد.

 

-         اختلاف نظر ديگري بين شما و غرب در مورد حقوق بشر در ايران وجود دارد . شما دو هفته پيش در مصاحبه‌اي گفتيد: «ما مردم را به خاطر عقيده شان به زندان نمي‌اندازيم». اما به موازات آن بازداشت‌هايي در كشور صورت گرفت. اين تلخ‌انديشي اعتراضاتي را در شبكه هاي  اجتماعي حتي در ميان هواداران شما برانگيخت . آيا شما اين ابراز يأس را درك مي‌كنيد؟

نه، اين جمله از كليت آن بيرون كشيده شده بود. متاسفم كه نسبت به من سوء تفاهم ايجاد شده است. متاسفم. اما برخي از افراد مي‌خواستند حرفي را به من نسبت دهند كه من در يك ارتباط ديگر گفته بودم.

 

-         گزارشگر ويژة سازمان ملل در ماه مارس گفت كه وضعيت حقوق بشر در دورة پرزيدنت روحاني آشكارا بدتر شده است.

اظهارت گزارشگر ويژة سازمان ملل در ارتباط با ايران قابل اعتماد نيست. روحاني طبق اصول دموكراتيك انتخاب شده است. كسي كه چنين اظهار نظر مي كند عليه يك دولت منتخب مردم به تبليغات دست مي‌زند. با وجود اين هدف مهم ما آن است كه وضع حقوق بشر را بهبود بخشيم. ما نمي گوييم كه به كمال رسيده ايم.  

 

 

 

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :iranembberlin
تاريخ: ۱۱ آذر ۱۳۹۶ ساعت: ۰۱:۳۰:۲۳

آقاي زنگنه در مصاحبه با نشريه اقتصادي هندلزبلات آلمان: ما خواهان صادرات نفت و گاز بدون محدوديت هستيم

 

 

آقاي زنگنه وزير نفت ايران كه اين بار به دليل توافقات اخير با دست پر به مصاحبه با خبرگزاري ها و رسانه ها مي رود اين بار در مصاحبه با نشريه  اقتصادي هندلزبلات آلمان از خواسته هاي ايران مي گويد. اين مصاحبه را در سايتسفارت ايران در برلين تقديم حضورتان مي كنيم.

 

 

-         هندلس‌بلات: جناب آقاي وزير، ايران به دليل تحريم‌ها سال‌ها ناچار بود تا توليد نفت خود را به شدت كاهش دهد. اكنون شما قصد داريد مجدداً به توليد كامل بپردازيد. آيا اين امر قيمت نفت را مجدداً تحت فشار قرار نخواهد داد؟

زنگنه: ما مي‌خواهيم نقشي مهم در تامين مطمئن انرژي در جهان ايفا كنيم. ما در پي كسب سهمي مطابق با ذخاير نفت و گاز خود هستيم.

 -         بنابراين انتظار داريد كه در بازار نفت و به همين ميزان هم براي گاز ده درصد سهم داشته باشيد .

ايران، آن طور كه شركت «بي پي» هم تاييد كرده است، با داشتن 8/33 بيليون مترمكعب گاز، بزرگترين ذخيرة گاز جهان را در اختيار دارد و از اين حيث بر روسيه هم پيشي گرفته است.  ذخاير نفت ما هم به 157 بيليون بشكه بالغ مي‌گردند. تحريم‌ها گرچه ما را رنجور كردند اما ما توانستيم بر آنها فائق بياييم.

 

-         كشور شما تا چه اندازه به خاطر تحريم‌ها متحمل زيان شده است؟

ما حدود 60 درصد از صادرات نفت خود را از دست داديم. به ما اجازه داده نشد فن‌آوري استخراج را از غرب وارد كنيم. اما در عوض توليد داخلي را در بسياري موارد جايگزين كالاهاي وارداتي كرديم. ما با پايان تحريم‌ها بيش از  گذشته قدرتمند خواهيم بود. تا سه سال ديگر روزي 7/5 ميليون بشكه نفت توليد خواهيم كرد. توليد فعلي ما 8/3 ميليون بشكه در روز است.

 

-         فكر مي‌كنيد تحريم‌ها عليه ايران چه زماني لغو شوند؟

اميدواريم كه تا آخر ژوئن به توافق برسيم.

 

-         آيا گمان مي‌كنيد كه ايران دوباره مجاز گردد به طور كامل نفت صادر كند و يا اين كه لغو گام ‌به گام تحريم‌ها واقع‌گرايانه‌تر به نظر مي‌رسند؟

ما مي‌خواهيم نفت و گاز خود را بدون هيچ‌گونه محدوديتي به فروش برسانيم و پول‌هاي مسدود شدة ايران را پس بگيريم و با آنها فن آوري لازم را خريداري كنيم كه براي صنعت نفت خود بدانها نياز داريم. اگر تحريم‌ها در بخش‌هاي نفت و امور مالي بلافاصله لغو نشوند، پس چه نيازي داريم كه در دعواي اتمي سازش كنيم؟ اين را چطور مي توانيم به ملت خود بقبولانيم؟

 -         اما در اين صورت بعيد نيست كه قيمت نفت شديدتر تحت فشار قرار گيرد.

قيمت فعلي نفت براي همه براي ما به عنوان توليدكننده و همچنين براي مشتريان نامناسب است. چرا كه با اين درآمد حاصل از فروش، در ميادين نفتي آينده كمتر سرمايه گذاري مي‌شود. در نتيجه كمبود نفت ايجاد مي‌شود و آنوقت يك جهش قيمت شديد بروز خواهد كرد. ما هم براي توليدكنندگان و هم مصرف‌كنندگان به يك ثبات درازمدت نياز داريم.

 -         پس به عقيدة شما قيمت نفت بايد در چه حدودي باشد؟

70 تا 75 دلار براي هر دو طرف مناسب است. در حال حاضر بازار خيلي سياسي شده‌است.

 

-         مقصودتان سياست نفتي عربستان سعودي است كه براي بالابردن قيمت نفت حاضر به كاهش توليد خود نمي‌شود؟

من نمي‌خواهم مستقيماً كشوري را مسئول اعلام كنم. اما كاملاً واضح است كه بازيگري در بازار است كه اعمال فشار مي‌كند تا قيمت نفت و آنهم فقط به دلايل سياسي افزايش نيابد.

 -         اما بازگشت ايران به بازار هم خود احتمالاً موجب سقوط بيشتر قيمت نفت خواهد شد.

تمام توليدكنندگان بايد روي بازگشت ايران به بازار حساب كنند و خود را با آن مطابقت دهند. كسي كه در دورة كاهش صادرات ما توليد بيشتري داشته است، اكنون بايد از حجم صادرات خود بكاهد. تحريم‌ها فقط براي زمان محدودي بودند و اكنون بايد درها دوباره به روي نفت ايران باز شوند. اما ما منتظر آن نخواهيم ماند. ما صادر خواهيم كرد. اين براي ايران قابل قبول نيست كه علي رغم برخورداري از سومين ذخاير نفتي در جهان كمتر از عراق و كويت نفت صادر كند.

 -         يك موضوع ديگر گاز است. آيا كشور شما اكنون كه گازپروم روسيه بيشتر به سمت چين منعطف شده‌است، قصد آن دارد كه مشترياني در اروپا بيابد و يا اين كه خط لوله نصب كند؟

اولويت صنعت گاز ما تامين گاز براي اقتصاد داخلي و نيز صدور آن به همسايگان مان بطور مثال: پاكستان، هند و عراق است. آسيا براي ما از جذابيت بيشتري برخوردار است.

 -         چرا؟

در اروپا قيمت‌هاي گاز بسيار نازل هستند. براي كشيدن خط لوله بايد مجوزهاي بسيار گرفت، قراردادهاي گوناگون ترانزيت منعقد كرد و عوارض ترانزيت پرداخت. آسيا براي ما بيشتر از اروپا جذابيت دارد. درآمد خاص ما از آن طريق بسيار جزيي خواهد بود. شايد اين وضع با گاز مايع LNGزماني عوض شود.

 

-         اما پروژة بزرگ LNGشما كه دچار مشكل شده است.

بله، دولت آلمان زيمنس را از تحويل كمپرسور براي پروژة LNGايران منع كرده و همچنين اجازه نمي‌ دهد كه لينده به ما تكنيك‌هاي سردكنندة مورد نياز را تحويل بدهد. اميدواريم كه اين وضع سريعاً تغيير يابد.

 

-         آيا ايران پس از خاتمة تحريم‌ها در بخش نفت و گاز درها را به روي سرمايه‌گذاران خارجي هم خواهد گشود؟

ما هم اكنون با شركت هاي بين المللي انرژي در حال مذاكره هستيم. من در ماه سپتامبر مدل جديدي را براي فعاليت هاي خارجي در بخش هاي نفت و گاز ارائه خواهيم كرد. ما قصد داريم شركت هاي قابل اطمينان و پيشرو در فن‌آوري و نيز داراي احساس مسئوليت را نزد خود جلب كنيم.

 

-         آيا اين امر در مورد شركت‌هاي آلماني هم صادق است؟ در صنايع آلمان ابراز نگراني مي‌شود كه پس از خاتمه‌يافتن تحريم‌ها براي شركت هاي آمريكايي ارجحيت قائل شويد.

ما طي سال‌هاي آينده 180 ميليارد دلار را به صنايع نفت و گاز و به خصوص براي توسعة صنعت پتروشيمي اختصاص خواهيم داد. در اين امور شركت‌هاي آلماني سنتاً نقشي پيشرو ايفا خواهند كرد. آلمان وجهة بسيار خوبي نزد ما دارد، به خصوص در زمينة مسائل زيست‌محيطي، انرژي‌هاي تجديدپذير و افزايش بهره‌وري از انرژي. اما شركت هاي آلماني هم بايد در پروژه هاي استخراج هم بيشتر فعال شوند.

 

-         بنابراين شركت هاي آلماني هم در ايران شانس دارند، گرچه به علت تحريم‌ها مجبور بودند خود را كنار بكشند؟

بله، زيرا ما نمي‌خواهيم گذشته را به رخ بكشيم. ما به جلو نگاه مي‌كنيم و اميدواريم كه دست اندركاران سياست آلمان هم همين كار را بكنند. سياست بايد دست صادرات آلمان را كه تاكنون متوقف شده بود، سريعاً باز بگذارد. ما به شركت‌هاي آلماني خيرمقدم مي‌گوييم.

 

-         و چه اتفاقي رخ خواهد داد  چنانچه تحريم‌هاي عليه ايران لغو نگردند؟

آن وقت پروژه‌هاي خود را به تنهايي اجرا خواهيم كرد.

 

-         جناب وزير از اين مصاحبه بسيار سپاسگزاريم.

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :iranembberlin
تاريخ: ۱۰ آذر ۱۳۹۶ ساعت: ۱۱:۳۹:۱۹

مسافران قطار ‌هزار و يك‌شب به ايران رسيدند

 

شايد وقتي به ايران مي رسيدند انتظار چنين استقبال گرم و مهمان نوازي را از طرف ايراني ها نداشتند. مسافران قطار هزار و يك شب وقتي به ايران رسيدند با فرش قرمزي روبه رو شدند كه مختص انها پهن شده بود. اين قطار پس از گذر ار تركيه وارد ايران شد و پس از چند بازديد از چند شهر ايران مجددا ايران را ترك خواهند كرد.

 قطار با ١٠ دقيقه تأخير وارد ايستگاه راه آهن تهران شد و مسافران اين قطار مثل مسافران قطارهايي كه پيش از اين به ايران آمده بودند، عمدتا گردشگران سالمندي بودند كه بسياري از آنها اولين بار بود كه از ايران ديدن مي‌كردند. ٧٠ نفري كه ٤٠ نفر آنها آلماني،١٦ نفر سوييسي، ٥ نفر آمريكايي، ٢ نفر اتريشي و يك نفر هم هلندي‌تبار بود.

قطار «هزار و يك شب» به‌رغم نام جذاب و فرهنگي‌اش در ظاهر تفاوت چنداني با قطارهاي مدرن امروزي و تجملات اضافه‌اي نداشت جز اين‌كه در كوپه‌هاي آن روشويي‌هاي اختصاصي و ميني‌بار كوچكي شامل يك يخچال و ميزي تاشو تعبيه شده بود كه گردشگران مي‌توانستند به راحتي روي آن غذا بخورند، امكان رفاهي ساده‌اي كه سفر طولاني براي آنها را ساده‌تر مي‌كرد. 


تنها چيزي كه اين قطار منقش به پرچم تركيه را به داستان‌هاي‌ هزار و يك شب ربط مي‌داد، تصوير پشت پنجره اولين واگن‌‌هاي قطار بود، تصوير و درواقع پوستر بزرگي كه روي آن تصاوير يك زن و مرد شبيه به سيماي آدم‌هاي افسانه‌اي داستان‌هاي ‌هزار و يك شب ديده مي‌شد و البته چهره آشناي دختري شايد شبيه به شهرزاد قصه‌ها با همان ابروهاي به هم پيوسته، چشمان درشتِ كشيده و لبان غنچه‌اي كوچك. دختري كه هم مي‌توانست شهرزاد قصه‌هاي ايراني باشد يا دختر قصه‌هاي ‌هزار و يك شبي كه حالا هنوز هم در ميان كشورهايي كه در مرز فرهنگي ايرانِ قديم زندگي مي‌كنند، رايج است و قصه‌هايش هنوز شنيده و خوانده مي‌شود. 

قطار اين گروه از گردشگران خارجي بامداد سه‌شنبه، پنج خرداد وارد ايران شد و اين گردشگران ٥ روز را در ايران گذراندند و در اين روزها براساس برنامه زمان‌بندي كه در اين سفر براي آنها پيش‌بيني شده، يك شب را در قطار و يك شب را در هتل گذرانده‌اند. آنها پيش از ورود به ايران با همين قطار شهرهاي مختلف تركيه را گشته‌ بودند. در ايران اما ٥ روز بيشتر نماندند و در اين مدت زمان كوتاه ابتدا از يزد ديدن كردند پس از آن به اصفهان رفتند و در هتل عباسي، بهترين و مجلل‌ترين هتل اصفهان شبي را صبح كردند. مقصد بعدي شيراز و ديدار از تخت رستم، تخت جمشيد و پاسارگاد بود و بعد از شيراز راهي تهران شدند تا در آخرين روز حضورشان در ايران ديدني‌هاي تهران را ببينند و به اين ترتيب سفر چند روزه‌شان در ايران به پايان برسد و با همان قطاري كه آمده‌اند، بروند.

 چرا اين قطارها مهم شده‌اند؟

 اگرچه هر ‌سال تعدادي از گردشگران خارجي از ايران ديدن مي‌كنند اما آنها در همه زمان‌ها به‌طور پراكنده وارد كشور شده و بي‌سر و صدا هم خارج مي‌شدند. آنچه در يك‌ سال اخير ورود گردشگران خارجي به صورت زميني و با قطار را به اتفاقي تبديل كرده، آن قطار مجللي بود كه براي اولين بار ٩٦ نفر را از ١٤ كشور جهان به ايران آورد و اخبار و حواشي مربوط به سفر بسيار گرانقيمت گردشگران آن قطار در كانون توجه رسانه‌هاي داخلي و خارجي قرار گرفت. قطاري كه همه مسافرانش در سلامت آمدند و به گفته خودشان با تصوير تازه‌اي از ايران رفتند. 

همين تصوير تازه بود كه داوطلبان تازه‌اي را براي سفر با قطار به ايران تشويق كرد و اين سفرها آن‌قدر براي گردشگران خارجي جذاب بوده كه مجريان اين تور در ايران به «شهروند»، گفتند تا پايان‌ سال ٢٠١٥ ميلادي يك قطار ديگر از گردشگران خارجي هم به ايران مي‌رسد. استقبال گردشگران خارجي از اين سفر زميني درحالي است كه اصولا در فرهنگ سفر و زندگي ايرانيان سفر كردن با قطار انتخاب دست چندم است. «اورنگ خسروي»، مدير ايراني قطار ‌هزار و يك شب به «شهروند»، گفت: «اين قطار كشور تركيه است كه به صورت چارتر براي استفاده اين گروه از گردشگران مورد استفاده قرار گرفته و گردشگران هم سفر خوب و راحتي با قطار داشتند و در طول سفر مشكلي نداشتيم. مسافران اغلب مي‌گفتند ما فكر نمي‌كرديم ايران سيستم ريلي به اين خوبي داشته باشد البته ما هم تلاش كرديم اين قطار كاملا طبق زمان‌بندي و بدون تأخير يا با حداقل تأخير حركت كند. 


تنها حركت منظم قطارها و تعهد به برنامه زمان‌بندي آن نيست كه از سوي ايران در طول اين سفر براي تأمين رضايتمندي گردشگران جدي گرفته شده كه ديروز در ايستگاه راه آهن تهران همه به نوعي البته به‌طور غيرمحسوس آماده بودند كه امنيت براي ورود و انتقال همه اين گردشگران فراهم باشد و مشكلي پيش نيايد. ايران پيشتر در جريان ورود و خروج گردشگران خارجي با همان قطار مجلل بوداپست هم تدابير امنيت ويژه‌اي را براي تأمين امنيت و سلامت سفر گردشگراني كه وارد ايران شده بودند، پيش‌بيني و اجرا كرد. 

يكي از پرسنل ايستگاه با لباس‌هاي سفيد و درجه‌هاي مشكي و طلايي در همان حيني كه كارش را انجام مي‌داد، مي‌گفت: «هر سه قطاري كه به تهران آمده با همين شرايط و دقت زياد و حالت آماده باش وارد و خارج شده چون اگر كوچك‌ترين آسيبي به يكي از اين گردشگران خارجي برسد بازتاب‌هاي جهاني پيدا مي‌كند.»

با وجود اين‌كه به نظر مي‌رسد برگزاركنندگان اين برنامه در ايران سعي دارند تصوير متفاوت و ماندگاري از ايران در ذهن گردشگراني كه با قطار مي‌آيند ثبت كنند اما مراسم استقبال از آنها در هر ايستگاهي و اجراي برنامه‌هايي مثل اهداي يك شاخه گل و بسته‌اي كه حاوي اقلام فرهنگي است آن هم با حضور ده‌ها عكاس و فيلمبردار بيش از آنچه به نظر مي‌رسد هم براي گردشگران خسته‌كننده بوده و هم البته باعث شگفتي. 

«آنه اورلا»، زن سالمند آلماني كه همراه اين قطار ابتدا به تركيه رفته و بعد به ايران آمده همان‌طور كه عينكش را روي صورتش جابه‌جا مي‌كند درباره تجربه سفرش به ايران و اين‌كه چطور تصميم گرفته از اين كشور ديدن كند، گفت: «در آلمان دوستان ايراني زيادي دارم و از آنها درباره فرهنگ ايران و سبك زندگي ايرانيان شنيده بودم و دوست داشتم اين فرهنگ را به‌ويژه زندگي خانوادگي آنها  از نزديك ببينم. مردم ايران خيلي راحت با ما ارتباط گرفتند و ما در اين سفر مشكلي در ارتباط گرفتن با مردم و مسائل روزمره نداشتيم. من اين كشور را كشور دوست‌داشتني و مردمانش را آدم‌هاي همراهي ديدم كه خيلي زود با ما ارتباط مي‌گرفتند.


از نگاه «پيتر»، يكي ديگر از مسافران سوييسي اين قطار كه پيرمردي با موهاي سفيد بود و كلاهي آفتابگير بر سر گذاشته بود هم تجربه سفر به ايران تجربه خوبي بوده. او ايران را «كشوري زيبا و داراي معماري منحصربه‌فرد به‌ويژه در ارتباط با ساختمان‌هاي تاريخي» توصيف كرد و گفت: « آثار تاريخي كه در ايران ديدم به‌ويژه مساجدش در اصفهان و يزد و شيراز معماري بسيار منحصر به فردي داشتند و در اين سفر زميني منظره‌هاي فوق العاده‌اي از ايران ديدم. من اولين بار است كه به ايران مي‌آيم. به نظرم همه چيز در اين سفر عالي بود فقط زمان اقامت و ماندن ما در ايران كوتاه بود، دوست داشتم اين‌جا را بيشتر مي‌ديدم.»
جدا از گردشگراني كه مي‌گفتند اين سفر تصوير متفاوتي از ايران برايشان ترسيم كرده البته افرادي هم بودند كه از شلوغي و ازدحام شهرهاي ايران لذت نبرده بودند و مي‌گفتند اين‌كه در شهرهاي مختلف مردم به‌طور مرتب از آنها عكس مي‌گرفتند برايشان آزاردهنده بوده، يكي از آنها گردشگري از كشور سوييس بود كه گفت: «به نظرم ايران كشور پيچيده‌اي است و اين‌كه در تمام مدت در شهرهاي مختلف يا همين حالا وقتي وارد ايستگاه شديم عكاس‌ها منتظر بودند تا از ما عكس بگيرند به من حس خوبي نداد. از طرف ديگر خيابان‌هاي اين كشور بسيار كثيف است و در هر نقطه‌اي از آنها ساخت و سازي درحال انجام است، حتي در بناهاي تاريخي كه بايد براي استفاده و ديدار گردشگران آماده باشد هم ساخت‌وساز و كارگاه بر پا بود.» 

 اكثريت گردشگراني كه ديروز در ايستگاه راه آهن تهران با خبرنگاران گفت‌وگو مي‌كردند، در اين گپ و گفت‌ها برخورد مردم با خودشان را بسيار دوستانه توصيف مي‌كردند. آنها مي‌گفتند در اين سفر پنج روزه با مشكل، ناامني و خطري مواجه نشده‌اند و البته بسياري هم در پاسخ به اين پرسش كه دوست داريد در سفر ديگري به ايران برگرديد، جواب مي‌دادند كه حتما علاقه‌مند به سفر ديگري هستند و دوست داشتند مدت اقامتشان در ايران طولاني‌تر باشد. 

يكي از آنها «مارتين»، از معدود گردشگران جوان‌ اين گروه گفت: «تقريبا تمام شهرهايي را كه در ايران ديدم دوست داشتم، اصفهان را بيشتر. البته به من گفته‌اند تهران هم شهر مدرن زيبايي است و اميدوارم امروز بتوانم بخشي‌هايي از تهران را ببينم. به نظرم ايران كشور بسيار زيبايي است و هر زماني كه بتوانم و برايم ممكن باشد دوست دارم دوباره به اين‌جا سفر كنم.» 

به گفته او، يكي از دلايلي كه گردشگران خارجي كمتر ايران را به‌عنوان مقصد سفر انتخاب مي‌كنند اين است كه پيشنهادها و به اصطلاح آفرهاي خوبي براي سفر به ايران دريافت نمي‌كنند و آژانس‌هاي خارجي در اين زمينه فعال نيستند درحالي‌كه براي كشورهاي ديگري مثل تركيه آفرها و پيشنهادهاي خوبي هست و الان هم درواقع اين تورهاي تركيه هستند كه مسافران خارجي را به ايران هم مي‌آورند و ديدار از تعدادي از شهرهاي تاريخي مشهور ايران را به برنامه‌هاي سفرشان اضافه كرده‌اند.» مارتين مي‌گويد اين تجربه يعني تجربه خوشايندش از سفر به ايران را به دوستانش منتقل مي‌كند چرا كه به گفته او اكثر آنها ايران را در شرايطي كه او ديده تصور نمي‌كنند.

 سومين قطاري كه گردشگران خارجي را پس از دولت روحاني به ايران آورد حالا از مرزهاي كشور خارج شده است، با توريست‌هايي كه اكثرشان در آخرين سال‌هاي عمر و شايد آخرين سفرهايشان ايران را براي ديدن انتخاب كرده بودند و حالا مي‌گفتند انتظار نداشتند ايران را اين‌قدر آرام، زيبا و امن ببينند. گردشگران پيري كه شايد راه آمدن جوان‌ترها را باز كنند

براي ديدن مطالب مشابه به سايت سفارت ايران در برلين مراجعه فرماييد.

 

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :iranembberlin
تاريخ: ۷ آذر ۱۳۹۶ ساعت: ۱۲:۴۸:۳۵

گور 3750 متر دنا مربوط به كوهنورد آلماني عاشق دنا و ايران

گور يك آلماني در ارتفاع 3750 متري دنا

شايد كمتر كسي اطلاع داشته باشد كه تابلو فلزي گوري كه در ارتفاع 3750 متري كوه دنا قرار دارد متعلف به كيست. اين گور كه در كنار چشمه پونه اي واقع شده داراي يك تابلو فلزي است كه دو بيت شعر و يك جمله كوتاه نوشته شده است اما خيلي‌ها نمي‌دانند اين گور متعلق به كيست و چرا اينجا و در اين ارتفاع بلند دفن شده است

اين گور كوچك و ساده متعلق به يك كوهنورد آلماني عاشق دنا و ايران است. نامش «رلف هنكلس» بود. يك فيزيكدان اهل و متولد آلمان. جسد نه، اما خاكستر جنازه سوزانده‌شده رلف هنكلس فيزيكدان آلماني 12 سال پيش با همكاري سفارت ايران در برلين و تعدادي از مردم محلي شهر سي‌سخت در استان كهگيلويه‌وبويراحمد، كه نزديك‌ترين شهر به قله‌هاي دنا است، در اين نقطه به خاك سپرده شد.

رلف هنكلس فقط يكي از صدها كوهنوردي است كه از حدود 70 سال پيش به اين سو، هر سال براي صعود به مجموعه‌ قله‌هاي بالاي چهار هزار متري دنا راهي ايران و اين استان مي‌شوند. سفر و صعود او اما تفاوتي بزرگ با ديگر كوهنوردان داشت، رلف هنكلس اولين‌بار بيشتر از 40 سال پيش به ايران آمد، ابتدا از قلعه بابك و الموت ديدن كرد و سپس راهي دنا شد، اما اين سفر پاگيرش كرد و پس از آن بيشتر از 20 بار ديگر براي ديدن و بالارفتن از دنا به ايران آمد.

زواره نيك‌اقباليان، پژوهشگر ساكن همين شهر و نويسنده كتاب «دنا نام‌ها و يادها» كه با كوهنوردان خارجي بسياري براي صعود از دنا همكاري و آنها را راهنمايي كرده است، از ابتداي حضور رلف هنكلس در ايران و پاي كوه دنا با او آشنا بوده است.

نيك‌اقباليان درباره او مي‌گويد: «آقاي رلف هنكلس عاشق شرق و مولانا و گويي در پي پيداكردن گمشده‌اي بزرگ بود. پيش از آنكه به ايران بيايد و با دنا آشنا شود، مدتي در تركيه بود اما به گفته خودش، گمشده‌اش را آنجا پيدا نكرد و در ادامه راهي ايران شد. پس از آمدن به ايران ابتدا به قلعه بابك و الموت رفت و بعد راهي دنا شد و انگار همان چيزي را كه دنبالش مي‌گشت اينجا يافته بود. مدت‌ها اينجا ماند و پس از آن نيز هميشه، چه پيش از انقلاب و چه بعد از آن، دوباره و چندباره براي ديدن و صعود به دنا مي‌آمد، تا اينكه حدود 15 سال پيش، پس از آنكه در آلمان به تشخيص پزشكان معالجش متوجه ابتلاي خود به بيماري سرطان مي‌شود و به او مي‌گويند به بهبود و درمانش اميدي نيست، به فرزندانش وصيت مي‌كند حتماً جنازه‌اش را در كوه دنا دفن كنند.

نيك‌اقباليان در ادامه در رابطه با چگونگي دفن او در دنا نيز مي‌گويد: «بعد از آنكه رلف هنكلس به دليل سرطان از دنيا رفت، اعضاي خانواده‌اش تلاش كردند براي عمل به وصيتش او را در دنا دفن كنند، با‌اين‌حال به دليل مخالفت‌ها و مشكلاتي كه در زمينه انتقال جنازه و دفن در دنا پيش آمد، درنهايت ترتيبي داده شد تا همان‌جا در آلمان جنازه او سوزانده شود و خاكسترش را با همكاري سفارت ايران در برلين  به ايران فرستادند و به سي‌سخت منتقل كردند. اينجا در سي‌سخت نيز با همكاري جمعي از اهالي و كوهنوردان آشنا به منطقه، خاكستر به ارتفاعات دنا منتقل شد و در كنار چشمه پيدني، كه از چشمه‌هاي معروف در يكي از مسيرهاي اصلي صعود به دناست، به خاك سپرده و روي مزارش نيز قطعه‌شعري نوشته شد.

نيك‌اقباليان، همچنين مي‌افزايد: «البته آقاي رلف هنكلس تنها آلماني شيفته دنا نيست. حدود 10 سال پيش نيز كوهنورد ديگري از اهالي همين كشور، كه براي صعود به دنا آمده بود، هنگام پايين‌آمدن از قله، در ادامه مسير به يكي از روستاهاي كوهپايه دنا به اسم روستاي لما مي‌رود و شب را همان‌جا مي‌ماند، درنهايت وقتي براي خداحافظي از روستا آماده مي‌شد، متوجه مي‌شود مدرسه اين روستا مناسب نيست و ساختماني مخروبه و قديمي است و تصميم مي‌گيرد به پاس قدرداني از ميهمان‌نوازي اهالي اين روستا براي آنها مدرسه‌اي بسازد كه در ادامه با هماهنگي با استانداري و سازمان نوسازي مدارس، در همين روستا مدرسه‌اي مجهز و نوساز ساخت؛ مدرسه‌اي كه اين كوهنورد آن را به‌نام دخترش اليزابت‌رز نام گذاشت».

به گفته اعضاي هيأت كوهنوردي استان كهگيلويه‌وبويراحمد، هرساله حدود 600 تا هزار كوهنورد خارجي از كشورهاي مختلف، كه بيشتر آنان از كشورهاي اروپايي هستند، راهي استان كهگيلويه‌وبويراحمد مي‌شوند تا به دنا صعود كنند. آنها به نقل از اين كوهنوردان مي‌گويند يكي از اصلي‌ترين موانع پيش‌روي حضور آنان و ديگر هم‌نوردان‌شان براي صعود به دنا، مشكلات و سختي‌هاي مربوط به صدور ويزا و رواديد است و اگر اين مشكل برطرف يا تسهيل شود، بر تعداد كوهنورداني كه براي صعود به دنا به ايران خواهند آمد، بسيار افزوده خواهد شد.

دنا را بهشت كوهنوردان مي‌خوانند. رشته‌كوه دنا، بلندترين كوه و بزرگ‌ترين چين‌خوردگي رشته‌كوه بزرگ زاگرس محسوب مي‌شود و خط‌الرأسي به طول تقريبا 90 كيلومتر دارد و بين سه استان كهگيلويه‌وبويراحمد، اصفهان و فارس واقع شده است. اين رشته‌كوه زيبا 49 قله بالاي چهارهزارمتر دارد. دنا با بزرگ‌ترين مجموعه قله‌هاي چهارهزار متري در ايران، همچون گوهري بي‌همتا در ميان رشته كوه‌هاي ايران مي‌درخشد. درباره دنا يك اشتباه عاميانه وجود دارد؛ دنا يك قله نيست بلكه يك رشته‌كوه است. دنا از شمال‌غربي تا جنوب شرقي كشيده شده است كه به سه رشته اصلي و يك رشته فرعي عمودي توسط سه گردنه، بيژن، مورگل غربي و پوتك تقسيم مي‌شود.

رشته مركزي دنا از گردنه بيژن به ارتفاع سه‌ هزار و 200 متر تا گردنه مورگل غربي به ارتفاع چهار هزار و صد متر ادامه دارد و 18 قله بالاي چهار هزار متر دارد، بلندترين قله رشته دنا و همچنين رشته بزرگ زاگرس قله قاش مستان يا بيژن 3 است. قلل ديگر اين رشته از گردنه بيژن به ترتيب عبارتند از: بَرد آتش، سي‌چان 1، 2 و 3، حوض‌دال، كرَ سُمي شرقي، كَر سُمي غربي، تنگه راه (حرا)، بيژن 1 (ماش)، كپيري، بيژن 2 (برج آسماني)، قِزِل قُله، هِرم، كيخسرو، بن رو، بيژن 3 (قاش مستان)، قبله، مورگل، مورگل غربي (پازنك) و مورگل شمالي.

در جناح مركزي دنا، قله مورگل نيز از محور روستاي كرمي در كنار جاده ياسوج - ميمند مي‌توان در مسير رودخانه كره تا نومون اول رسيد و از مسير تنگ زولدون از ديواره زير قله صعود كرد و ابتدا به قله كل گردل رسيد و سپس به سمت شرق و از روي خط‌الرأس‌ اصلي حركت كرد و به قله مورگل (دومين قله دنا) به ارتفاع چهار هزار و 425 متري رسيد. از ديگر قله‌هايي كه در جبهه مركزي قرار دارند و از جنوب و از مبدأ سي‌سخت مي‌توان به آنها صعود كرد، سي‌چاني و برد آتش هستند كه از دو مسير گردنه بيژن و دره‌سي چاني قابل‌دسترسي‌اند كه در مدت يك روز مي‌توان به آنها صعود كرد.

 

موضوع:
برچسب‌ها: ،

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ]
تاریخ امروز
پیوندهای روزانه
  لينكي ثبت نشده است
پیوندهای سایت
  لينكي ثبت نشده است
آمار بازدیدکنندگان
ابزارک هاى وبلاگ